Jakou sílu stretch fólie zvolit pro zabalení palety?
Jakou sílu stretch fólie zvolit pro zabalení palety?

Jak vybrat vhodnou ruční stretch fólii

V tomto článku bychom Vám rádi pomohli zorientovat se v nabídce stretch fólií o šířce 500 mm, co jednotlivé údaje znamenají a na jaké parametry se zaměřit.

Tloušťka fólie:

Tloušťka fólie se uvádí v milimetrech (mm) nebo mikrometrech – zkráceně mikronech (µm). 1 mikron (µm) = 0,001 mm. Nejčastěji používaná stretch fólie pro balení palet má tloušťku 23 µm = 0,023 mm, která zajistí dostatečnou fixaci všem běžným druhům paletizovaného zboží i v případě vysokých palet.

Obrázek: Názorný přehled využití stretch fólií různé tloušťky

graf doporučení použití stretch folie různé tloušťky

Platí, že čím je fólie silnější, tím lépe fixuje zboží při přepravě a je odolnější vůči protržení. Zároveň však platí, že čím je fólie silnější, tím dražší je samotný zábal palety, jelikož se spotřebuje větší objem obalového materiálu. Tím také vzniká více odpadu při rozbalení palety, což vede k potřebě častějšího odvozu kontejnerů s odpadem a vyššímu negativnímu dopadu na životní prostředí.

Proto Vám doporučujeme při balení palet s lehčím zbožím využívat fólie o nižší síle, které zajistí dostatečnou fixaci při manipulaci i přepravě, a zároveň Vám pomohou ušetřit zajímavou částku za balení zboží, stejně jako zlepšit dopad na životní prostředí. V naší nabídce proto najdete úsporné varianty stretch fólie o tloušťkách 20, 17, 15, ale i 12 mikronů.

Obrázek: Srovnání odpadovosti různých tlouštěk stretch fólie při zabalení totožné palety (se stejnou specifikací délka x šířka x výška)

odpad stretch fólie různé tloušťky

Návin:

Je klíčovým faktorem výhodnosti nákupu. Návin určuje, kolik běžných metrů fólie je navinuto na jedné roli. Čím větší návin, tím více palet jednou rolí stretch fólie zabalíte. Většina našich stretch fólií je navinuta na lehké dutince o váze 240g. Díky tomu můžeme na jednu roli navinout větší množství stretch fólie než u standardní dutinky o váze 680g při zachování stejné celkové hmotnosti role (důležitý faktor při manipulaci s fólií). Na první pohled je sice pořizovací cena role s lehkou dutinkou vyšší než u role se standardní dutinkou (680g), ale po přepočtu ceny na běžný metr fólie vychází role s lehkou dutinkou cenově výhodněji. Další výhodou role s lehkou dutinkou je, že při balení mnoha palet není potřeba role často měnit za nové, a zároveň po spotřebování celé fólie zůstane méně kilogramů odpadu z nepotřebných dutinek.

Obrázek: Srovnání návinu stretch fólií s různě těžkými dutinkami při stejné celkové hmotnosti role

srovnání dutinky na roli 2 kg

Premiantem jsou v tomto směru naše bezdutinkové fólie. Tyto fólie nabízí stejné balící vlastnosti, jako klasické stretch fólie na dutince, ale současně přináší řadu výhod: váha role odpovídá čisté váze fólie, odpadá starost s likvidací papírových dutinek a jejich použitím výrazně snižujete dopad na životní prostředí. Stačí si jednorázově pořídit odvíječ pro bezdutinkovou stretch fólii a poté se s rolí pracuje stejně jako u role s dutinkou. Více se o nich dočtete na našem e-shopu obaleno.cz: Ruční průtažná stretch fólie bez dutinky

stretch fóli bezdutinkové

Hmotnost role:

Celková váha role je tvořena součtem váhy papírové dutinky a samotné fólie. Čím nižší je hmotnost dutinky, tím větší je návin stretch fólie na roli o stejné váze.

Stretch fólie pro ruční balení palet nabízíme ve váhových variantách od 1 kg do 3 kg. Kompromis mezi snadnou manipulací a cenovou výhodností je stretch fólie o váze 2kg. Pro snadnější manipulaci doporučujeme zvolit roli s nižší celkovou hmotností. Pokud hledáte cenově výhodné fólie, a zároveň vyšší váha role nepředstavuje pro Vaše zaměstnance problém, doporučujeme zvolit 3kg variantu.

author avatar
CleverPack

Napsat komentář